» Строительство »

Pse bizele nuk bie për një kohë të gjatë. Si të gatuaj supë bizele për bizele vlim poshtë

 1. Gruri i duhur - çelësi i suksesit
 2. Thith ose jo?
 3. A është zjarri i fortë apo i dobët?
 4. Sa ujë keni nevojë kur të blini bizele?
 5. Kur të kripë
 6. A keni nevojë për naftë?
 7. Si të shpejt të përgatisë bizele
 8. Pajisjet e kuzhinës
 9. Video: si të gatuaj një qull të shijshme bizelesh
 10. Si të gatuaj supë me salcë me mish të tymosur?
 11. Si të gatuaj një supë me bizele të shijshme?
 12. Si të shpejtë të bizele bizele: "bizele" sekretet gatim
 13. Si të shpejt të gatuaj bizele për supë: duhet të luftojmë?

Ndonjëherë lexoni biseda kuzhinale dhe pyesni. Zonja prodhon bizele për 5-7 orë dhe ende mbetet e fortë. Gratë, shikoni me kujdes në tigan. Ndoshta diamantët janë atje? Ose në zhavorr më të keq? Po, edhe fasulet më drunore mund të gatuhen në një gjendje patate të pjekura në vetëm një orë! Zbuloni sekretet se si të shpejt të përgatisë bizele.

Gruri i duhur - çelësi i suksesit

Para së gjithash, është e rëndësishme të zgjedhësh bizelet e duhura. Ka një mënyrë të thjeshtë. Ajo quhet "shikoni me kujdes". Çfarë duhet të bëni? Çuditërisht e mjaftueshme, por vetëm shikoni nga afër. Kokrra e bizele, të cilat janë shpejt të ziera topa të buta butë. Ata bizele që duken si kube të thara, mund të vendosni në mënyrë të sigurt themelet e themelimit. Sepse në ngurtësinë nuk janë më të ulët se gurët.

Këshilli. Bizele me rritje me te shpejte jane gjysme, jo fara te plota.

Thith ose jo?

Rasti i dytë, sipas shumicës së burimeve, është thithja e detyrueshme e kokrrave. Orë të paktën 10. Pfff. Dhe kush tha se kjo është e vërteta e fundit? Për më tepër, këshillohet të vendosni kripë, sheqer, sode në ujë.

Nga rruga, rreth saj. Deri në moshën 70 vjeçare, u vërtetua shkencërisht se shtimi i sodeve në bizele në çdo fazë të përgatitjes shkatërron tërësisht vitaminat B. Në këtë mënyrë absorbimi i një gjellë të tillë ngadalëson disa herë.

Vetëm tani nuk është e nevojshme për të reduktuar gazin në sode. Cook fasule të drejtë. Dhe pastaj nuk do të ketë gaz.

Le të kthehemi tek zhytja. Kjo procedurë nuk është e detyrueshme. Ai zëvendësohet në mënyrë të përkryer duke larë me ujë. Po, uji i zakonshëm i pastër. Por hollësi është pikërisht në faktin se në fund të procesit uji ishte absolutisht transparent. Përndryshe ju do të duhet të vlim bizele si muskul. 8 orë me siguri.

Dhe po, nuk mjafton vetëm derdhja e lëngut dhe derdhja. Kështu që ju do të shpëleni javën e grurit. Brengosni me një grusht bizele për ta bërë më të lehtë punën tuaj. Zakonisht mjafton 6-7 herë për të ndryshuar ujin.

A është zjarri i fortë apo i dobët?

Disa burime paralajmërojnë se zjarri duhet të jetë minimal. Thuaj, niseshtesi në përbërjen e bizelet është ngjitur së bashku dhe në mënyrë të konsiderueshme e komplikon procesin e gatimit.

Dhe dikush këtë? A është patatja (në të edhe niseshte) në një zjarr të lartë të kthehet në një tullë? Duket se ajo është duke valë e butë. Atëherë pse niseshte bizelesh sillet ndryshe? Çfarë kuptueshmërie. Ndizni zjarrin nën enët në maksimum. Epo, ose të paktën fuqia mesatare.

Sa ujë keni nevojë kur të blini bizele?

Dhe tani ne kujtojmë se si fasulet janë zier në mënyrë që të shpejt. Mbushni me ujë të ftohtë, duke mbuluar pak drithërat. Boil - spërkatje pak ftohtë apo edhe me akull. Përsëris vlim - përsëritni procedurën. Pra, fasule do të gatuhen më shpejt. Për ndonjë arsye, a do ta ndryshojë bizelën dhe do të bëhet e ashpër?

Dhe më shumë. Për të vluar 3 litra ujë me bizele, do të duhet shumë më tepër kohë sesa lëngu vetëm të mbulojë grurin.

Kur të kripë

Shumica e rekomandimeve këshillojnë fort të derdhin kripën në bizele tashmë pothuajse të gatshme. Dhe përsëri, një kujdes: kokrra të kripura kuzhinier më gjatë. Um. Ndoshta do të kthehemi në patate. Që ajo gatuar më shpejt, të gjithë e rekomandojnë kripën e saj në menyrë të menjëhershme. Por, kur tiganisje, këshillohet të kripë në fund, në mënyrë që të mos bjerë para kohe.

Provojeni bizelet e kripës në fillim. Dhe vini re kohën. Sigurisht, rezultati do t'ju befasojë mirë. Nga rruga, mbani mend kënaqësinë e shijshme të fëmijërisë tuaj - bizele të pjekura. Ai, gjithashtu, ishte i kripur në fillim. Më pas, koreja u bë e freskët dhe brenda kernelit ishin të buta.

Prandaj përfundimi: është e nevojshme që të krijohet bizele në fillim të procesit. Pastaj do të gatuhet shumë më shpejt.

A keni nevojë për naftë?

Ka ende rekomandime për të vënë një pjesë në tigan gjalpë . Thuaj, nga ky gatim i drithërave është zvogëluar. Kanë tendencë të mos pajtohen. Kjo është mënyra se si gjalpi përshpejton gatimin? Dëshmi në studio, të lutem. Ose ndonjë dëshmi tjetër. Për shembull, një lidhje me rezultatin e një eksperimenti të kryer sipas të gjitha rregullave dhe me pastërtinë.

Përndryshe, ne do të duhet ta quajmë këtë procedurë harxhim. Gjithkush e njeh çmimin e gjalpë reale? Dhe rezulton një humbje. Dhe mos flisni për përmirësimin e shijes. Ju do ta përmirësoni atë në pllakën tuaj, duke shtuar butësinë e butë në pjatën e gatshme. Tani po flasim për shpejtësinë e bizeleve të gatimit.

Përfundim: asnjë vaj gatimi ose yndyra nuk prek bizele.

Këshilli. Nëse keni nevojë saktësisht qull bizel, dhe jo tërë kernelit zier, atëherë nuk çekiç në kokë. Blej bizele të thata të thata të thata të mbushura, dhe vetëm ta krijoni atë me ujë të valë sipas udhëzimeve. Vërtetë, sipas rishikimeve, shijen e një pjatë të tillë ende e humbet këtë pastë. Megjithëse, ju gjithmonë keni mundësi të përmirësoni atë. Për shembull, onions skuqur ose pjesë të proshutë.

Si të shpejt të përgatisë bizele

Vërtetë, një titull intrigues? Vë bast se kjo është gjëja e parë që nxituat të lexoni në artikull? Ne shpresojmë që ne nuk do të zhgënjejmë nxitimin tuaj. Të gjithë ju duhet të bëni është të merrni fara jeshile në vend të kokrrave të thata.

Jo, jo pjekuri qumështore. Është bizele e pjekur, por jo e tharë, ngjyrë e gjelbër. Shija e gjellës nuk do të ndryshojë. Dhe të gjitha whistlers me larje në 7 ujërat mund të shmanget. Boil bizele, si zakonisht. Kokrra të tilla do të jenë të gatshme në 30-35 minuta pa shtimin e lëngut të ftohtë ose copa akulli.

Është e qartë se fshatarët në këtë drejtim janë më të lehtë. Shkova në kopsht, copëtova pods, nustil dhe gatuaj. Urban çfarë të bëni? Ose kërkoni për fshatarë të njohur, ose lexoni artikullin që në fillim. Çdo gjë është shkruar atje në detaje.

Pajisjet e kuzhinës

Shumë amvise pretendojnë të përdorin pajisje kuzhine për qëllimin e tyre. Për shembull, tenxherja e mirë e vjetër me presion zvogëlon kohën e gatimit të bizeleve në 25-30 minuta.

Gatimi i ngadalshëm mund të gatuajë një supë me bizele të plotë në një orë. Ju vetëm duhet të ngarkesës të gjitha komponentët e nevojshme në të, shtypni butonin dhe harrojmë.

Edhe blenderja më e thjeshtë do të ndihmojë. Nëse keni provuar një bizele, ajo është e butë, por nuk ka rënë ende, dhe fëmijët tashmë kërkojnë qull, pastaj:

 • hiqni enën nga sobë
 • derdhni disa lëngje në një tas
 • bluaj bizele me një blender

Mund të jetë e nevojshme që të kthehet uji i drenazhuar prapa në tigan. Nga rruga, në vend të një blender, pulverizer dru apo hekuri punon mirë. Përfshini kokën dhe fantazinë tuaj.

Blej bizele të grimcuara, jo kokrra të plota. Trouble është shumë më pak, ata gatuaj më shpejt, shija nuk është e ndryshme.

Sigurohuni që të përzieni bizele më shpesh gjatë gatimit. Dhe të marrë enët me një fund të dendur dhe mure. Do të jetë shumë e bezdisshme nëse të gjitha shpenzimet tuaja kohore dhe fizike do të shkojnë në hi nëse kokrrat digjen. Të gjitha llojet e bizele, me përjashtim të gjelbër, shpesh mëkatohen me këtë. Kush do të donte shijen dhe erën e djegies?

Hiqni shkumën nga uji. Gjithmonë. Kjo do të parandalojë që lëngu të shpëtojë si qumështi. Në të njëjtën kohë, do të grumbulloni thonjtë e vegjël që mund të jenë humbur gjatë larjes.

Si të shpejt të përgatisë bizele? Rezulton shumë e thjeshtë. Pak kreativitet, pak më tepër logjikë dhe një kokë e përfshirë. Dhe tani një orë më vonë pure pure është gati, dhe në tryezë është supë aromatik dhe e shëndetshme. Ndiqni rekomandimet tona dhe në kuzhinë ju do të jetë shumë më e lehtë.

Video: si të gatuaj një qull të shijshme bizelesh

Shumë që nuk kanë në dispozicion një blender, pyesin: si të gatuaj supë me bizele për të vluar bizele? Për të marrë supë me formë të pastër, nuk është e nevojshme të përdorni një shumëllojshmëri të veglave, vetëm të vini bizele të copëtuara, shpëlarje ato paraprakisht dhe të filloni gatim, duke ndjekur teknologjitë e përshkruara më poshtë.

Si të gatuaj supë me salcë me mish të tymosur?

Ne kemi shkruar vazhdimisht për variacionet klasike të supë me bizele, kështu që këtë herë ne do të ndalojmë duke u fokusuar në një version të pazakontë të saj.

përbërësit:

 • proshutë - 145 g;
 • qepë - 90 g;
 • supë e mishit - 1,8 l;
 • uji - 1,5 l;
 • hudhër - 2 karafil;
 • bizele të ndarë - 3 tbsp.
 • trumcak i trumcave;
 • laurel lë - 2 copë.
 • rrënjë selino - 1 pc.;
 • karrota - 140 g;
 • patate - 3-4 zhardhokët.

preparat

Për perime pjekje, ju mund të përdorni vaj vegjetal , por për aromën më të madhe të gjellës duhet të përdoret gjatë rrjedhës së yndyrave të kafshëve të pjekura. Në yndyrë të shkrirë dhe të nxehtë, ruani copat e qepëve me karrota dhe shtoni hudhërin, të shtypur në paste, tek ata menjëherë pasi perimet janë gjysmë gatuar. Pastaj dërgoni harengë të copëtuar dhe shtoni supë të larë. Hidh përmbajtjen e tiganit me një përzierje me ujë dhe supë, shtoni trumblën dhe gjethet e dafinës.

Nëse nuk e dinit se si shpejt të përgatitni supë me bizele pa njomje, atëherë këtu është një mashtrim: një çikë e sodës do të ndihmojë në shpejtimin e gatimit të majave, të cilat nuk ndikojnë në shijen, por do të luajnë në duart e çdo tifoz supë të trashë të butë.

Kur bizele të vijnë në gatishmëri dhe lëngu i tepërt zhduket, hidhni kube patate në supë dhe prisni derisa të zbuten.

Si të gatuaj një supë me bizele të shijshme?

Nëse ju mendoni se supë e kafesë është e popullarizuar vetëm në zonën tonë, atëherë ne jemi në një nxitim të papritur, në fakt, nuk është gatuar rrallë edhe në Lindje. Shijet klasike orientale janë shumë në harmoni me fasulet, duke kthyer një pjatë të zakonshme në diçka të mrekullueshme të re.

përbërësit:

 • rrënjë xhenxhefil - 3 feta;
 • - 2 copë;
 • karrota - 115 g;
 • laurel lë - 2 copë.
 • kerri pluhur - 1/2 lugë;
 • paprika - 1 lugë;
 • hudhër - 3 karafil;
 • patate - 110 g;
 • bizele të ndara - 1 1/2 rr;
 • supë me perime - 2.1 l.

preparat

Përdorni vaj të nxehur për të prerë copa karrota dhe selino. Kur perimet janë gjysmë gatuar, shtoni feta xhenxhefil për ta, le të heqin dorë nga aroma e tyre, pastaj shtoni kerri, shtoni piper dhe hudhër të copëtuar. Një gjysmë minutë tjetër dhe ju mund të derdhni bizele të lara mirë. Menjëherë mbusheni me lëng, shtoni kube patate dhe le të gatuani çdo gjë mbi ngrohje të ulët për rreth një orë e gjysmë. Gjatë kësaj kohe, cubes patate dhe bizele do të kthehet në patate pure, dhe lagështi e tepërt avullon, përqendruar shijen e supë dhe duke e bërë qëndrueshmërinë e pure së supë.

Nëse nuk e dini se si të gatuani supë me qepë në një tenxhere të ngadaltë, më pas provoni teknikën në këtë recetë, është ideale për zgjatjen e zhurmshme në pajisjen kur fiket për dy orë.

përbërësit:

Ndonjëherë lexoni biseda kuzhinale dhe pyesni

preparat

Braun proshutë dhe shtoni copa karrota dhe qepë në të. Kur e fundit arrijnë gjysmë të gatuar, shtoni hudhër zazhavku copëtuar dhe xhenxhefil. Hidh majmun, paprika, shtojini të gjitha me trumzë dhe dafinë. Pas kësaj, derdh në supë dhe shtoni bizele larë. Mbushini supën për një orë, vendosni patatet dhe vazhdoni të gatuani për një orë e gjysmë. Shërbyer me krisur.

Këto bishtajore janë të rekomanduara për hemoglobinë të ulët, për vegjetarianët, gjatë stinëve të ftohta, por sa shpejt ju gatuaj bizele pa u zhytur pengon pret kot. Ju mund të gatuaj atë për cutlets bizele, mbushje në pies. Dhe nganjëherë, doja një supë të ngrohtë, me patate të shijshme ose një pjatë të dytë të pazakontë, por nuk dua të pres. Gjëja kryesore është të vendosni se çfarë konsistencë duhet të vlojë (të mbetet e tërë ose të le të zihet e thatë).

Si të shpejt të përgatisë bizele pa njomje?

përbërësit

Bizele gëlqere 1 gram Soda 0 tsp. Uji 2 litra

 • Shërbejt për kontejner: 1
 • Koha e gatimit: 2 minuta

Truket e thjeshta do të ndihmojnë për të lundruar:

 • Është e nevojshme të pihet bizele nën ujë të rrjedhshëm aq shumë herë sa që mbulon uji mbetet e bardhë dhe transparente.
 • Madhësia dhe copëzimi i kulturës së fasulës ndikon në procesin e gatimit, kështu që preferenca u jepet gjysmave, dhe e tërë ende ngjyhet brenda natës.
 • Në procesin e gatimit shtoni ujë të ftohtë, akull.

Si të shpejtë të bizele bizele: "bizele" sekretet gatim

Si të shpejt të gatuaj bizele, disa amvise e dinë. Ndihmësit e kuzhinës do të vijnë në shpëtim: sheqer, vaj luledielli, sode. Ju duhet të përdorni një gjë:

 1. Në bizele valë në një tigan, e vlim atë veç e veç, shtoni 0.5 - 1 lugë çaji sode buke për çdo dy litra ujë. Pas gatimit, fasule lihen, nëse nuk kanë arritur konsistencën e patate të pjekura. Ju mund të shpëlarni produktin e përfunduar, dhe pastaj shtypni ose edhe ta vlim atë dhe të prisni për gatim.
 2. Vaj i lulediells i pangopur (jo deodorizuar) derdhet gjithashtu ne nje tigan me uje te ftohte dhe bizele. Në sipërfaqe krijohet një film i papërshkueshëm që përshpejton procesin e gatimit.

Ndonjëherë është lënë të vlim në një tenxhere të ngadaltë, e cila automatikisht do të fiket pas një kohe të caktuar (rreth 2 orë). Pro - ju nuk keni nevojë për të ndezur vazhdimisht dhe shtoni ujë, dhe në një enë të mbyllur bizele do të vazhdojnë të qëndrojnë, "me avull".

Si të shpejt të gatuaj bizele për supë: duhet të luftojmë?

Larja dhe njomja gjatë natës nuk është një trill i thjeshtë i grave të gjeneratave të mëparshme. Pra, këto bishtajore "dhanë" ujin e substancave të dëmshme, duke përfshirë mikroelemente që janë të vështira për t'u tretur. Sa shpejt për të përgatitur grumbuj, gratë e dinin atëherë.

Metodat e "gjyshes", të cilat rrallë i kushtojnë rëndësi:

 • Nëse vendosni leguminjtë e larë në ujë të ftohtë së bashku me eshtrat për supë, e cila do të marrë disa orë për të gatuar, bizelet do të përgatiten nga koha e hedhjes së patateve.
 • Nëse e gatuani veçmas, mund të vendosni pak sheqer, por mos harroni të lani kulturën. Supë me ëmbëlsi është shumë ekzotike.
 • Disa zejtarë pohojnë se vetë patatja ka një efekt pozitiv në shpejtësinë e bizele të gatimit (ndihmon niseshtën e patates).

Dhe ju mund të blini briketa të gatshme për supë me bizele. Epo, sigurisht që nuk ka asnjë pengesë se si të përgatitësh shpejt bizele. Çdo gjë është shkruar në ambalazh. Më shpejt nuk e shpikur ende!

A është zjarri i fortë apo i dobët?
Sa ujë keni nevojë kur të blini bizele?
Si të gatuaj një supë me bizele të shijshme?
Ndoshta diamantët janë atje?
Ose në zhavorr më të keq?
Çfarë duhet të bëni?
Thith ose jo?
Dhe kush tha se kjo është e vërteta e fundit?
A është zjarri i fortë apo i dobët?
Dhe dikush këtë?
Современные строительные технологии Геология, города и строительство © Все права сохранены.