» Строительство »

Lule në vazo për kuzhinë: zgjedhja e bimëve në Feng Shui, thjeshtësia, drita

 1. Rregullat e palëkundshme kur mbarështojnë lule vazo në kuzhinë
 2. Ku nuk mund të vendosni lule
 3. Pak feng shui

Pothuajse çdo grua kalon shumë kohë në kuzhinë dhe prandaj dëshira për ta bërë këtë dhomë më të rehatshme dhe komode është mjaft e natyrshme. Për këtë qëllim, nganjëherë blejmë shumë enë të bukura dhe mobilje që fluturojnë me një peni të bukur, në fakt, gjithçka është shumë më e lehtë për ta bërë territorin e zonës së kuzhinës më të rehatshme, vetëm duhet të marrësh lule të freskëta.

Për këtë qëllim, nganjëherë blejmë shumë enë të bukura dhe mobilje që fluturojnë me një peni të bukur, në fakt, gjithçka është shumë më e lehtë për ta bërë territorin e zonës së kuzhinës më të rehatshme, vetëm duhet të marrësh lule të freskëta

Shumë njerëz kanë frikë nga mbjellja e luleve të freskëta në kuzhinë, ku temperatura dhe lagështia janë vazhdimisht në ndryshim, por kjo është krejtësisht e kotë. Nëse zgjidhni bimët e duhura për llojin e kushteve në të cilat ato duhet të përmbahen, atëherë është mjaft e mundur në kuzhinë për të bërë një kënd të bukur të gjelbër.

Rregullat e palëkundshme kur mbarështojnë lule vazo në kuzhinë

 • Vendosni një vazo lulesh me një lule larg stufës dhe lavamanit, madje edhe "ushtari" më rezistent nuk do të mbijetojë nëse nxehet dhjami yndyror dhe uji spërkat mbi të;
 • Mos vendosni në një kuzhinë të vogël lule të mëdha në natyrë në lule të mëdha, për shkak të ngërçit, ata vazhdimisht do të plagosen dhe mund të zhduken përfundimisht;
 • Shumica e bimëve lulëzojnë shumë dritë, kështu që nëse keni një hije, zgjidhni lule që nuk lulëzojnë;
 • Dallimi i temperaturës kur pjek diçka, nuk dëmton lule, por projektet e vazhdueshme nga dritaret mund t'i shkatërrojnë ato - mbajeni këtë në mendje.

Nëse deri në këtë pikë nuk ka pasur një lule të vetme në kuzhinën tuaj, nuk duhet të vraponi në dyqanin më të afërt për të blerë bimë ekzotike, të cilat për pjesën më të madhe kënaqin syrin me forma ose lule. Përveç faktit se ato janë të shtrenjta, fondet do të shpenzohen në erë, ashtu si në kushtet e kuzhinës, bimë të tilla, me shumë gjasa, nuk do të zënë rrënjë. Filloni të vogël, kërkoni një xhiruar nga miqtë ose të njohurit tuaj, në më të këqijtë bleu fidane të vogla nga gjyshet në treg - ata tashmë janë transplantuar nga torfe në tokë dhe kanë një sistem rrënjë që do të sigurojë mbijetesën e tyre në kuzhinë në të ardhmen.

Para së gjithash, ju duhet t'i kushtoni vëmendje bimëve të ficus, aloe, pemë para - që është, lule me gjethe të trasha dhe ngjyra me shkëlqim. Pra, do të shqyrtojmë të gjitha llojet e bimëve shtëpie që mund të na përshtaten me qëllim që kuzhina të jetë më e rehatshme dhe e gjelbër.

Pra, do të shqyrtojmë të gjitha llojet e bimëve shtëpie që mund të na përshtaten me qëllim që kuzhina të jetë më e rehatshme dhe e gjelbër

Bimë të lulëzuara të brendshme

Sigurisht, më "elegante" konsiderohet të jetë lulëzuar houseplants. Në kuzhinë me rrezet e diellit joaktive mund të zërë rrënjë: vjollcë, azalea dhe begoni, Në të gjitha rastet e tjera, ju mund të zbutni: primula, barbarozë, ciklamen dhe kalanchoe.

Bimët me një formë të pazakontë të gjetheve

Bimët zbukuruese me ngjyra të gjetheve të larmishme gjithmonë duken të mëdha në një dritare të gjerë, si dhe në një tryezë darkë. Midis këtyre hardy bukur: dracaena popullor, dhe më pak të njohur - Croton dhe Schefflera.

fruta

Më elegancë për të marrë në kuzhinë mini fruta bimë, bimë më të përshtatshme për kuzhinë dhe ju nuk mund ta imagjinoni. Pemë dekorative agrume, speca dekorative dhe pemë kafe - kanë fruta të ndritshme që nuk mund, por ju lutemi të syve. Gjeografikisht, pemët e tilla mund të vendosen si në dritare ashtu edhe në vetvete dhe larg saj.

Gjeografikisht, pemët e tilla mund të vendosen si në dritare ashtu edhe në vetvete dhe larg saj

Rezistent ndaj lagështirës

Nëse keni një aneks kuzhine shumë të vogël dhe ju shpesh gatuaj diçka mbi të, atëherë, ka shumë të ngjarë, lagështia në këtë dhomë është kryesisht e ngritur. Në këtë drejtim, ju duhet të zgjidhni bimë zbukuruese që janë të lidhura mirë me lagështi të lartë: calathea, arrowroot, balsam.

Në këtë drejtim, ju duhet të zgjidhni bimë zbukuruese që janë të lidhura mirë me lagështi të lartë: calathea, arrowroot, balsam

i thjeshtë

Kuzhina është një dhomë që, ndoshta, më së shpeshti duhet të ventilohet dhe është sinonim për skicat që vetëm bimët e zgjedhura mund të përballojnë: begonias, zebrines, chlorophytum, hypoestes, scinapsuses.

Lule në natyrë

Nëse hapësira kuzhine lejon, ju mund të dekoroni brendësinë me shutters natyrë me bimë të mëdha, ata do të krijojë një atmosferë fantastike të një oazë të gjelbër. Këtu ju mund të zgjidhni me lehtësi: Hibiscus, dragon, yucca, monstera dhe, natyrisht, ficus.

Këtu ju mund të zgjidhni me lehtësi: Hibiscus, dragon, yucca, monstera dhe, natyrisht, ficus

Kaktus dhe si

Në kuzhinën në anën jugore, është më mirë të rritet menjëherë kaktus dhe succulents, ata nuk kërkojnë lotim të shpeshtë dhe gjithmonë kanë nevojë për shumë ditë. Dhe nëse kombinoni disa lloje të succulents në një planter transparent - ju merrni një përbërje shumë të këndshëm që do të ndihmojë dekoroj çdo sipërfaqe të kuzhinës.

ampelnye

Nëse kuzhina juaj nuk ka sipërfaqe të përshtatshme për rregullimin e luleve, zgjidhni amelous, në enë të veçanta mur ju mund të organizoni ato direkt në muret, dhe ata duken vetëm amazing. Bimët Ampiel rriten në formën e një kërpudhave të harlisur të gjelbër, të varur butësisht nga tenxhere. Bimët amelore më të zakonshme janë dredhka, tradescantia, chlorophytum, passionflower, scandapsus.

Kopshti i vogël për dritaret

Dritare e ngrënshme dritare dekorim, për kuzhinën është më e madhe. Mund të jetë bimë aromatike në formën e koprës, bazil ose majdanoz. Sallën e gjelbër gjithashtu do të jetë shumë e dobishme në dritaret e kuzhinës, por mos e bëni gabimin më të zakonshëm - mos e rritni gjithë këtë bukuri në gota për një përdorim ose, edhe më keq, në trims nga shishet plastike. Pamja e kësaj pune të bërë vetë nuk është shumë estetike, është më mirë të përdoren gota dhe enë të vjetra në vend të enëve, është shumë krijuese, e ndritshme dhe interesante.

Pamja e kësaj pune të bërë vetë nuk është shumë estetike, është më mirë të përdoren gota dhe enë të vjetra në vend të enëve, është shumë krijuese, e ndritshme dhe interesante

Mini florarium

"Gjilpëra për shpikje është dinake" dhe, nëse është e hutuar, mund të jetë diçka jashtëzakonisht e bukur. Mini-florarium është një kënd i gjelbër i përbërë nga disa specie bimore që mund të vendosen, për shembull, në një rezervuar të madh për një akuarium. Nëse për të shtuar një përbërje të tillë nga bimët e gjalla me myshk dhe gurë, do të jetë thjesht një mitësi.

Për të mësuar se si të bësh florarium nga bimët e brendshme, shikoni këtë video:

Bimët e hijes

Nëse kuzhina juaj është në hije, mund të merrni një fikus të lëmuar . Kjo fabrikë duket vetëm me royally me kujdesin e duhur. Një qasje e veçantë për këtë lule nuk është e nevojshme, pasi ficus konsiderohet të jetë një fabrikë "veshin-rezistente". Mbështet me lagështi të lartë dhe tokën e thatë mjaft mirë dhe për një kohë të gjatë. Gjithashtu në dritare kuzhine sills pa rrezet e diellit direkte mund të vendosen sansevieriya . Një nga nënspektet e kësaj bime është më e njohur për ne me emrin "gjuha Teschin". Kjo fabrikë "e vështirë për të vrarë" për hostessët dembelë mund të qëndrojë përgjithmonë e gjelbër pa lotim deri në disa muaj, por në kohën e dimrit mund të zhduket nga bateritë e nxehta nëse janë të vendosura shumë afër pragut të dritares.

Kjo fabrikë e vështirë për të vrarë për hostessët dembelë mund të qëndrojë përgjithmonë e gjelbër pa lotim deri në disa muaj, por në kohën e dimrit mund të zhduket nga bateritë e nxehta nëse janë të vendosura shumë afër pragut të dritares

Bimët që e duan diellin

Begonia është një bimë shumë e gjallë me shumë lloje të ngjyrës së gjetheve. Përshtatshëm përshtatet në vende të ndriçuara mirë, por pa rrezet e diellit direkte. Nëse është krejtësisht e lehta - aloe dhe croton, dhe mos u hutoni nga pamja jo shumë e bukur e aloe në shelfin e bibliotekës ose klinikës, nëse kujdeseni mirë për këto bimë, ato mund t'ju pëlqejnë edhe me lulëzim. Por kroton vetë duket shumë mbresëlënëse në sajë të gjetheve të saj me luspa dhe me mish.

Ku nuk mund të vendosni lule

 • nëse keni një frigorifer të lartë, një raft kuzhine me raftet e sipërme ose sipërfaqe të tjera nën tavan, nuk rekomandohet të vendosni lule atje, pasi që të gjithë ajri i ngrohtë ngrihet lart dhe do të tejkalojë tokën e bimëve, duke i penguar kështu ato të zhvillohen normalisht;
 • kurrë mos vendosni lule pranë lavamanit, mund të mendoni se ky është një vend i mirë, ata thonë se lulet do të ujiten më shpesh me ujë, por së bashku me kimikën e lagështisë dhe në formën e detergjenteve për enët do të bien mbi ta dhe kjo është e dëmshme për çdo lule;
 • pranë furrës ose kapakut, të gjithë oksigjenin që është shumë i rëndësishëm për uzinën do të hyjë në kapuç ose do të zhduket nga sobë dhe herët a vonë lule do të zhduket.

Vendet më të suksesshme për lule në kuzhinë

 • Raftet e veçanta në mur janë ideale për kuzhina të ndriçuara mirë, por nëse ka shumë hije, atëherë vetëm prag dritarja;
 • Tenxhere lule duhet të jetë në distancë nga burimi i nxehtësisë dhe lagështisë, zona e ngrënies do të përshtatet në mënyrë të përkryer;
 • Sillet e dritareve janë vendi më i zakonshëm dhe i zakonshëm për vendndodhjen e bimëve shtëpiake, por ato janë të mira vetëm nëse janë të ngrohura mirë. Në një dritare të ftohtë prag me skica shumë shpejt edhe lulja më veshin-rezistente do të thahet.

Pak feng shui

Shumë prej nesh preferojnë të ndërtojnë mobilje, lule dhe seksin aktual të jetës sipas filozofisë së lashtë të Feng Shui. Dhe nëse i trajtoni ato atëherë informacioni i mëposhtëm është për ju.

Anën veriore

Nëse kuzhina është e vendosur në anën veriore, atëherë ne zgjedhim bimë me lule portokalli ose të kuqe. Lule të ndritshme, për shembull - rododendron , "holluar" ftohtësinë veriore të jetës. Për të mbrojtur shtëpinë nga "ftohtë" ne gjithashtu vendosim këtu lule vuri si dracaenas .

Lindje

Nëse kuzhina është e vendosur në anën lindore, atëherë është e pamundur që të ketë lule të aromatizuara mbi të. Për të rritur mirëqenien në shtëpi, ne do të vendosim një pemë të parave këtu, këtu është vendi për të. Gjethet e rrumbullakosura dhe të forta të kësaj bime janë të lehta për tu larë, dhe vetë lulja është mjaft e fortë për kuzhinë.

Lule në vazo rritin edhe brendësinë më të parëndësishme. Një qoshk i gjelbër në kuzhinë do ta bëjë atë jo vetëm më të rehatshëm dhe të gjallë, por do të shtoni oksigjen dhe shëndet. Disa lloje të houseplants, të tilla si barbarozë, edhe vrasin një numër të baktereve. Sigurohuni që të merrni lule për falsifikim dhe mos u turpëroni nga nxehtësia, zjarri dhe avulli, zgjidhni bimët në mënyrë korrekte, kujdesuni për ta në kohë dhe më pas ju kënaqin sytë çdo ditë.

Video për të cilat bimë të brendshme mund të zgjidhen për kuzhinë

Современные строительные технологии Геология, города и строительство © Все права сохранены.